udelejte si čas na čaj !

16. ledna 2008 v 22:08 | pajka a janča |  ♥beauty♥

Čas na čaj

Čaj je už století součástí mnoha kultur. Využívá se nejen na medicínské účely, nespavostí začínaje a žaludeční nevolností konče. Pojmenováním čaj se původně označovali jen stále zelené listy čajového keře Camellia sinensis. Dnes takto nazýváme i různé léčivé bylinky či plody (například šípkový či heřmánkový čaj).
Čaj se už dávno nevyužívá jen pro jeho léčivé účinky. Sportovci si ho oblíbili pro jeho schopnost zvyšovat výkonnost nebo urychlovat regeneraci.
Čajová expertka a autorka mnoha publikací o čaji Diana Rosen doporučuje věnovat pozornost kvalitě čaje a jeho složení. Platí to například u tzv. ovocných čajích, které jsou většinou černým čajem s ovocnou vůní.
Nepijte denně více než čtyři šálky čaje.
Některé druhy čaje můžou u citlivých osob vyvolat alergie. Jsou to především čaje obsahující pyl nebo květy. Jak začnete používat nový druh čaje, sledujte, jestli vám nezpůsobí problémy.
Mezi originální čaje patří černé a zelené čaje. Podíl antioxidantů v nich je zajímavý pro sportovce. Protože čaj obsahuje i kofein, pije se pro jeho povzbuzující účinky ráno před tréninkem. Předností čaje (v porovnání s kávou) je, že povzbuzující účinek je sice mírnější, ale dlouhodobější.
Černý a zelený čaj se často míchá s jinými bylinkami, čím se rozšíří spektrum jeho účinnosti (například zelený čaj s květy jasmínu nebo lípy).
Které čaje by neměli chybět ve vaší kuchyni?
Maté (cesmína paraguajská) obsahuje velké množství kofeinu, vitamínů a minerálů. Má silné povzbuzující účinky, proto se nedoporučuje pít večer.
Heřmánkový čaj má uvolňující účinky a působí proti nespavosti.
Zázvorový čaj je osvědčeným prostředkem při nevolnosti, poruchách trávení a křečích.
Ginseng podporuje krevní oběh. Sportovci oceňují jeho energizující efekt, proto po něm sahají před i po tréninku.
Zelený čaj je bohatý na anitioxidanty a napomáhá při spalování tuků.
Mátový čaj pomáhá při trávicích problémech.
Mateřídouška účinkuje při zápalech dýchacích cest, ulehčuje vykašlávání. Pomáhá i při poruchách trávení.
Šalvějový čaj dezinfikuje, proto se s úspěchem používá jako kloktadlo při zápalech hrdla a při ošetřování drobných poranění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama