patinovany kvetinac

16. ledna 2008 v 22:13 | pajka a janča |  ♥udelej si sama♥

Patinovaný květináč

Patinování je technika, která dodá novým výrobkům nádech starých časů. Můžete si vyrobit sadu 'antických' květináčů, starožitné zrcadlo nebo třeba romantickou konev na zalévání květin.

Co potřebujete
*
terakotový květináč
* samotvrdnoucí hmotu
* disperzní lepidlo, štětec
* barvu s kovovým leskem a patinovací médium (výt. potřeby)
* houbičku nebo vatový tampon
* láhev na vodu
* hadřík
* rukavice

Jak na to
Patinování je zajímavá a překvapivě jednoduchá technika. Výrobkům dáte zašlý ráz a k tomu se nejlépe hodí předměty s reliéfními povrchy. Ty si můžete rovněž sami vyrobit, jak uvidíte na našem květináči. Použili jsme k tomu samotvrdnoucí hmotu, kterou lze koupit ve výtvarných potřebách nebo papírnictví ve dvou barvách - bílé a terakotové. Vyberte si podle barvy podkladu.

Z hmoty si vyrobíte libovolné motivy, my jsme zvolili různě velké spirálky. Hmotu rozválejte na podložce do tenkých válečků a ty pak stáčejte do spirálek. Hotové spirálky přitlačte na květináč a nechte je na něm zaschnout, aby si uchovaly správné zaoblení a na květináči dobře držely. Dobře vyschlé motivy budou mít světlejší barvu než vlhké (obr. 1-3).

Do hmoty lze také obtiskovat předměty se zajímavým reliéfem - krajku, listy apod., nebo z ní vykrajovat formičkami na pečivo. Jakmile ozdoby vyschnou - trvá to podle tloušťky den až dva - přilepte je na květináč disperzním lepidlem. Nechte dobře zaschnout (obr. 4 a 5).

Pro patinovací efekt zvolte barvu s kovovým leskem - zlatou, stříbrnou, měděnou apod. Celý květináč natřete touto základní barvou, nejlépe ve dvou vrstvách. Ke každé takové barvě patří ještě odpovídající vrchní vrstva - patinovací médium. Tato vrstva se stane vlastní patinou, tedy rzí, která se vytváří na kovovém povrchu. Ke zlaté barvě patří modrá, k měděné zelená a ke stříbrné černá patina (obr. 6).

Na ještě vlhkou základní barvu natřete štětečkem nebo natupujte houbičkou patinovací médium a nechte působit. Po několika minutách se projeví oxidace a barva se potáhne barevnou patinou. Při práci s patinou používejte rukavice (obr. 7).

Barvu i patinu nechte dobře zaschnout. Pro věrohodnější efekt pak vezměte suchou houbičku nebo vatový tampon a patinu jemně očistěte na rovných plochách a nechejte ji pouze v záhybech a zákrutech reliéfu (obr. 8 a 9).

Pokud chcete květináč používat na květiny, je potřeba ho ještě přelakovat bezbarvým lakem zvnějšku i zevnitř, aby se při zalévání nerozmočily reliéfy ze samotvrdnoucí hmoty.

Tip:
Originální patinovací barvy, které jsme použili, jsou dražší, ale podobného efektu dosáhnete i následujícím způsobem: povrch natřete akrylovou barvou a po jejím zaschnutí tupujte na předmět houbičkou mírně namočenou do barvy s kovovým leskem. Houbičku od barvy vždy důkladně otřete, abyste barvu jen mírně zatírali do reliéfu. Je to vlastně opačný postup - na 'patinu' nanášíme 'kov'.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama